Wnioski i pożyczkiDla Pożyczkobiorców
- Ile pieniędzy mogę pożyczyć jako nowy użytkownik? Każdemu nowo zarejestrowanemu Pożyczkobiorcy posiadającemu rating przynajmniej na poziomie E przyznawany jest maksymalny limit zadłużenia do kwoty 3 000 PLN, a Pożyczkobiorcy posiadającemu rating na poziomie A - nawet do kwoty 7 000 PLN.
Dodatkowo, limit zadłużenia może być zwiększony poprzez:
- uzyskanie wskaźnika Kontomatik (premia do 3 000 PLN),
- uzyskanie oceny punktowej BIK (premia do 7 572 PLN),
- otrzymanie rekomendacji od doświadczonych Pożyczkodawców (premia 1 000 PLN).
Dalszy wzrost limitu zadłużenia przypisywany jest każdemu Pożyczkobiorcy indywidualnie, na podstawie algorytmu opracowanego przez Finansowo.pl, na podstawie wykorzystania aktualnego limitu, redukcję zadłużenia oraz terminowość spłat pożyczek. Maksymalny limit zadłużenia, możliwy do osiągnięcia w serwisie, wynosi 30 000 PLN. - Jakie są limity zadłużenia dla Pożyczkobiorców? Początkowy limit zadłużenia wynosi 3 000 PLN a maksymalny 30 000 PLN. W Finansowo.pl limit zadłużenia przypisywany jest każdemu Pożyczkobiorcy indywidualnie, na podstawie algorytmu uwzględniającego stopień wykorzystania aktualnego limitu; redukcję zadłużenia i terminowość spłat pożyczek.
Dodatkowo, indywidualny limit zadłużenia może być zwiększony poprzez:
- uzyskanie wskaźnika Kontomatik (premia do 3 000 PLN),
- uzyskanie oceny punktowej BIK (premia do 7 572 PLN),
- otrzymanie rekomendacji od doświadczonych Pożyczkodawców (premia 1 000 PLN).
Warto również pamiętać, iż:
- na konta użytkowników nałożone są ograniczenia dziennej liczby nowych wniosków (5),
- wartość aktywnych wniosków zmniejsza tymczasowo kwotę możliwą do pożyczenia (limit pomniejszony jest o aktualne zadłużenie i wartość aktywnych wniosków). - Jaka jest minimalna i maksymalna kwota pożyczki? Minimalnie na Finansowo.pl możesz pożyczyć 25 PLN. Maksymalna kwota pojedynczej pożyczki, którą możesz uzyskać, nie jest ograniczona i zależy wyłącznie od dostępnego indywidualnego limitu zadłużenia, który sprawdzisz tutaj .
Pamiętaj również, że odsetki kapitałowe i karne wpływają na wysokość aktualnych limitów nałożonych na Twoje konto. - Jakie jest maksymalne oprocentowanie pożyczki? Zgodnie z Kodeksem cywilnym, maksymalna wysokość odsetek ustawowych nie może w stosunku rocznym przekraczać dwukrotności odsetek ustawowych, które wynoszą sumę stopy referencyjnej NBP i 3,5 punktów procentowych. Obecnie maksymalne oprocentowanie pożyczek w skali roku wynosi 18,5 %.
W przypadku obniżenia stopy referencyjnej przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP), aktualne oferty we wnioskach z oprocentowaniem wyższym niż maksymalne zostają automatycznie wycofane.
Obniżenie stopy referencyjnej oznacza również obliczanie kwoty odsetek w aktywnych pożyczkach z uwzględnieniem zmian, od dnia wejścia w życie uchwały RPP do końca okresu pożyczki (lub kolejnej zmiany maksymalnego oprocentowania), jeżeli dotychczasowe oprocentowanie pożyczki było wyższe.
Historia zmian oprocentowania:
18,5 % od 5 października 2023
19 % od 7 września 2023
20,5 % od 8 września 2022
20 % od 9 lipca 2022
19 % od 9 czerwca 2022
17 % od 6 maja 2022
16 % od 7 kwietnia 2022
14 % od 9 marca 2022
12 % od 9 lutego 2022
11 % od 5 stycznia 2022
10 % od 9 grudnia 2021
9 % od 4 listopada 2021
8 % od 7 października 2021
7 % od 29 maja 2020
8 % od 9 kwietnia 2020
9 % od 18 marca 2020
10 % od 5 marca 2015
12 % od 9 października 2014
16 % od 4 lipca 2013
17 % od 6 czerwca 2013
18 % od 9 maja 2013
19 % od 7 marca 2013
21 % od 7 lutego 2013
22 % od 10 stycznia 2013
23 % od 6 grudnia 2012
24 % od 8 listopada 2012
25 % od 10 maja 2012
24 % od 9 czerwca 2011
23 % od 12 maja 2011
22 % od 6 kwietnia 2011
21 % od 20 stycznia 2011 - Jaką ofertę powinienem przedstawić we wniosku pożyczkowym? W Finansowo.pl to Pożyczkobiorca ustala warunki swojego wniosku pożyczkowego, a Pożyczkodawcy decydują, czy taka propozycja spełnia ich oczekiwania pod kątem stopy zwrotu oraz ryzyka inwestycji i dokonują inwestycji w wybrane przez siebie wnioski.
Podstawowym zadaniem dla Pożyczkobiorcy jest zatem zaproponowanie we wniosku takiej oferty pod kątem oferowanego oprocentowania, aby szybko znaleźć zainteresowanego Pożyczkodawcę oraz aby nie przepłacać za pożyczone środki - w tym celu Pożyczkobiorca może zapoznać się z aktualnymi wnioskami innych Pożyczkobiorców. - Jak szybko mogę otrzymać pożyczkę? Czas potrzebny do otrzymania pożyczki, liczony od momentu złożenia wniosku pożyczkowego, zależy od:
- tego, jak szybko znajdziesz Pożyczkodawcę zainteresowanego udzieleniem Ci pożyczki;
- czasu realizacji przelewu bankowego przez Pożyczkodawcę;
- banków, w których Ty i Pożyczkodawca posiadacie zweryfikowane rachunki bankowe.
Pożyczkodawca będzie w największym stopniu zainteresowany udzieleniem Ci pożyczki, jeśli: zamieścisz dokładny opis swojego profilu i celu pożyczki, zaoferujesz rynkowe wynagrodzenie za pożyczkę oraz dokonasz jak najwięcej dobrowolnych weryfikacji. Powyższe elementy zwiększą Twoją wiarygodność i wpłyną na wzrost zainteresowania Pożyczkodawców Twoimi wnioskami pożyczkowymi.
Natomiast czas realizacji przelewów jest najszybszy, jeśli posiadacie z Pożyczkodawcą rachunki bankowe w tym samym banku. Przelewy z tytułu pożyczki są wówczas realizowane wewnątrz banku i nie muszą czekać na sesje elixir realizujące przelewy pomiędzy różnymi bankami. Z doświadczenia Finansowo.pl wynika, iż najwięcej użytkowników ma rachunki bankowe w mBanku. - Czym jest wniosek prywatny? Wniosek prywatny to wniosek skierowany do jednego wybranego Pożyczkodawcy, zdefiniowanego przez Pożyczkobiorcę na etapie zakładania wniosku. Inni Pożyczkodawcy będą widzieć Twój prywatny wniosek pożyczkowy jednak nie będą mieli możliwości złożyć w nim swojej oferty.
Finalizacja wniosku prywatnego przebiega identycznie jak dla wniosków otwartych. - Jak działają rekomendacje Pożyczkodawców? Rekomendacje Pożyczkodawców zostały wprowadzone po to, aby ułatwić rzetelnym Pożyczkobiorcom zwiększenie limitu zadłużenia.
Zasady systemu rekomendacji przedstawiają się następująco:
- w przypadku uzyskania rekomendacji od przynajmniej 5 doświadczonych Pożyczkodawców, aktualny limit zadłużenia zwiększa się o 1 000 PLN;
- doświadczony Pożyczkodawca to użytkownik, który dotychczas udzielił w serwisie Finansowo.pl pożyczek na łączną kwotę co najmniej 25 000 PLN;
- każdy doświadczony Pożyczkodawca może udzielić 1 rekomendacji danemu Pożyczkobiorcy;
- wnioskowanie do swoich Pożyczkodawców o rekomendacje możliwe jest co 3 miesiące.
Jeżeli w ciągu 3 miesięcy nie zostanie zebrana wystarczająca liczba rekomendacji, nowy wniosek o rekomendacje anuluje dotychczas otrzymane, dzięki czemu ci sami Pożyczkodawcy mogą ich udzielić ponownie.
O rekomendacje możesz poprosić tutaj . - Co oznacza finalizacja tradycyjna i automatyczna wniosku? Finalizacja to inaczej akceptacja przez Pożyczkobiorcę warunków oferty złożonej przez Pożyczkodawcę.
W momencie dokonania finalizacji następuje zawarcie umowy pożyczki oraz pobierana jest od Pożyczkobiorcy opłata serwisowa .
W serwisie dostępne są dwa rodzaje finalizacji:
- tradycyjna → w której sam decydujesz o tym, ofertę którego Pożyczkodawcy zaakceptować (oferty Pożyczkodawców są identyczne pod względem oprocentowania);
- automatyczna → serwis automatycznie zaakceptuje w Twoim imieniu tą ofertę Pożyczkodawcy, która spełni warunki zawarte w Twoim wniosku pożyczkowym (czyli oferta Pożyczkodawcy nie będzie dla Ciebie gorsza niż Twoja propozycja przedstawiona we wniosku). Ten rodzaj finalizacji przyspiesza otrzymanie pożyczki, gdyż nie wymaga od Ciebie logowania się do serwisu i ręcznej finalizacji oferty. - Na czym polega wyróżnienie wniosku? Wyróżnienie wniosku umożliwia Pożyczkobiorcy promowanie swojego wniosku spośród innych wniosków pożyczkowych - tym samym zwiększając szanse na uzyskanie pożyczki od Pożyczkodawców.
Serwis oferuje 3 opcje wyróżnienia wniosku:
1. Promocja przez 7 dni +
- wyróżnienie wniosku kolorem
- przesunięcie wniosku na początek listy wniosków
- automatyczne podbijanie, czyli codzienne umieszczanie wniosku na początku listy wniosków.
2. Promocja przez 7 dni
- wyróżnienie wniosku kolorem
- przesunięcie wniosku na początek listy wniosków.
3. Promocja przez 3 dni.
- wyróżnienie wniosku kolorem
- przesunięcie wniosku na początek listy wniosków.
Usługa promowania wniosku świadczona jest do chwili zakończenia okresu ważności wniosku, wycofania wniosku lub jego finalizacji przez Pożyczkobiorcę. Środki wpłacone tytułem zapłaty za usługę promowania Wniosku nie podlegają zwrotowi. Koszt promowania wniosku określony jest w tabeli opłat . - Jak odbywa się zwrot pożyczki? Pożyczki rozliczane są bezpośrednio między użytkownikami, przy czym Finansowo.pl informuje o kwocie pożyczki i odsetek, terminie spłaty oraz numerze rachunku bankowego Pożyczkodawcy.
- Co zrobić, gdy Pożyczkodawca po sfinalizowaniu wniosku zwleka z przelewem pieniędzy na rachunek bankowy? Umowy zawarte za pośrednictwem Finansowo.pl mają w pełni prawnie wiążący charakter. Jeżeli Pożyczkodawca będzie uchylał się od wywiązania ze swoich zobowiązań, Pożyczkobiorca może wystawić kontrahentowi negatywny komentarz i ubiegać się u administracji serwisu o anulowanie niesfinalizowanego wniosku i zwrot pobranej opłaty serwisowej. Jest również uprawniony, by dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej.
Zanim jednak przystąpisz do konkretnych działań przypomnij Pożyczkodawcy o niewykonanym przelewie! - Pożyczkodawca nie odznaczył spłaty choć spłaciłem/am pożyczkę w terminie. Co mam teraz zrobić?! Takie sytuacje mogą zdarzyć się np.: w sytuacji braku dostępu do Internetu przez Pożyczkodawcę. W takim przypadku obsługa Finansowo.pl może - w imieniu Pożyczkodawcy - oznaczyć taką pożyczkę jako spłaconą.
Należy wtedy przesłać - przez formularz kontaktowy - numer pożyczki lub wniosku pożyczkowego wraz potwierdzeniem wykonania przelewu bankowego w formacie PDF. - W jaki sposób mogę otrzymać potwierdzenie umowy pożyczki? Wszystkie potwierdzenia zawartych umów znajdują się w szczegółach pożyczki w panelu pożyczek .
Zobacz wzór umowy pożyczki jednorazowej i wzór umowy pożyczki ratalnej . - Czy jako Pożyczkobiorca muszę odprowadzać podatek od czynności cywilnoprawnych? Z tytułu umowy pożyczki, w terminie 14 dni od daty jej zawarcia, Pożyczkobiorca powinien zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, jeśli wartość pojedynczej pożyczki przekracza 1 000 PLN. Wówczas od całej kwoty pożyczki należy zapłacić podatek w wysokości 0,5%.
Wzór formularza znajdziesz tutaj . Dokładne wyliczenia kwot podatku wynikające z Twoich pożyczek przekraczających dopuszczalne zwolnienia znajdziesz przy każdej pożyczce, od której powinieneś/aś zapłacić podatek. - Czy można przedłużyć spłatę pożyczki? W związku z nowelizacją Kodeksu Cywilnego od 18 grudnia 2022 roku, przedłużenie terminu spłaty pożyczki nie jest dostępną funkcjonalnością w serwisie z powodu ryzyka przekroczenia przewidzianych w ustawie maksymalnych kosztów pozaodsetkowych.
Jeżeli potrzebujesz więcej czasu na opłacenie nadchodzącej raty, poinformuj o tym swojego Pożyczkodawcę.
Spłata raty po terminie wiązać będzie się z naliczeniem dodatkowych odsetek karnych za opóźnienie oraz dodaniem Twojego konta na Czarną Listę Dłużników, co uniemożliwi dodawanie nowych wniosków pożyczkowych, dopóki nie spłacisz istniejącego zobowiązania.
Jeżeli potrzebujesz więcej czasu niż kilka dni zwłoki, rozważ pożyczkę od innego Pożyczkodawcy, aby spłacić pierwotne zobowiązanie. - Jakie rodzaje spłaty pożyczek są dostępne? Pożyczkobiorcy mogą wnioskować o Pożyczkę na okres całkowitej spłaty od 12 do 18 miesięcy.
Wśród nich wyróżniamy następujące warianty spłaty:
- Pożyczka z tzw. ratą wentylową na okres 12 miesięcy — Spłacasz pożyczkę przez okres 12 miesięcy w minimalnie 2 ratach, a maksymalnie 12 ratach — ostatnia rata wentylowa dotyczy 1% pożyczki.
- Pożyczka z tzw. ratą wentylową z wakacjami od spłaty — Spłacasz pożyczkę przez okres 12 miesięcy w 2 ratach — pierwsza rata następuje po wybranym okresie wakacji od spłaty pożyczki, a ostatnia rata wentylowa dotyczy 1% pożyczki.
- Pożyczka z tzw. ratą wentylową na okres 18 miesięcy — Spłacasz pożyczkę przez okres 18 miesięcy w minimalnie 2 ratach, a maksymalnie 18 ratach — ostatnia rata wentylowa dotyczy 1% pożyczki.
- Pożyczka z ratą balonową — Spłacasz pożyczkę przez 12 miesięcy w 12 ratach — co miesiąc spłacasz jedynie odsetki, z wyjątkiem ostatniej raty, kiedy dodatkowo spłacasz również cały pierwotnie pożyczony kapitał.
Pożyczka z ratą malejącą — Spłacasz pożyczkę przez okres od 12 do 36 miesięcy — pożyczkę spłacasz w miesięcznych ratach malejących przez wybrany okres. - Czym są pożyczki z tzw. ratą wentylową? Pożyczki z ratą wentylową to koncepcja, która powstała w kontrze do popularnej w świecie finansów pożyczki z tzw. ratą balonową.
Pożyczka z ratą balonową to rodzaj spłaty pożyczki, w którym Pożyczkobiorca przez niemal cały harmonogram spłaty ponosi jedynie koszty odsetek kapitałowych, a ostatnią ratą jest całościowa spłata tak zwanego "balonu", czyli całego pożyczonego kapitału wraz z odsetkami.
Pożyczki z ratą balonową są uważane za pożyczki o wyższym stopniu ryzyka dla Pożyczkodawców, lecz wraz ze stopniem ponoszonego ryzyka idzie również stosunkowo wyższa potencjalna stopa zwrotu z inwestycji.
Zatem, w przypadku pożyczek z ratą wentylową mamy do czynienia z podobnym, lecz odwróconym mechanizmem spłaty. Lwia część pożyczanego kapitału jest rozkładana na początkowy okres trwania pożyczki, a ostatnia rata, zwana "wentylową", dotyczy jedynie 1% kapitału wraz z odsetkami. Spłatę pozostałych 99% kapitału można rozłożyć równomiernie na resztę okresu trwania pożyczki lub skoncentrować go na samym początku tego okresu.
Pożyczki z ratą wentylową pozwalają zatem na elastyczne zarządzanie ryzykiem Pożyczkodawcy, co wpływa korzystnie na atrakcyjność danego wniosku dla obu stron umowy pożyczki. - Na jaki okres mogę pożyczyć? Pożyczki są udzielane na okres od 12 do 18 miesięcy, przy czym są to pożyczki z tzw. ratą wentylową, co oznacza, że ostatnia rata pożyczki będzie płatna zawsze na końcu okresu trwania pożyczki i dotyczy spłaty 1% kapitału wraz z odsetkami.
Pozostałe 99% kapitału pożyczki może zostać spłacone w 1 racie lub maksymalnie w 11 ratach w przypadku pożyczki na okres 12 miesięcy.
Analogicznie będzie w przypadku pożyczek z tzw. ratą wentylową na okres 18 miesięcy, tj. 99% kapitału może zostać rozłożone w spłacie na 1 lub 17 rat.
Istnieje również możliwość udzielenia pożyczki z ratą wentylową na okres 12 miesięcy, uwzględniającej wakacje od spłaty pierwszej raty. W tym przypadku 99% kapitału pożyczki może zostać spłacone najwcześniej po 2 miesiącach od wzięcia pożyczki, a najpóźniej po 11 miesiącach.
Termin spłaty raty to 7, 14, 21 lub 28 dzień danego miesiąca - dzień ten określany jest jako najbliższy dzień od momentu wzięcia pożyczki, czyli jeśli pożyczka została udzielona 10 marca, to pierwsza rata wypadnie 14 kwietnia a kolejna 14 maja itd. Oczywiście w sytuacji, w której dzień spłaty raty jest dniem wolnym od pracy, dzień ten przesuwany jest na najbliższy dzień roboczy.
Wyjątkiem od powyższej reguły są pożyczki z ratą wentylową ze spłatą 99% pożyczki po 30 dniach. - Czym są pożyczki z ratą balonową? Pożyczka z ratą balonową to rodzaj spłaty pożyczki, w którym Pożyczkobiorca przez niemal cały harmonogram spłaty ponosi jedynie koszty odsetek kapitałowych, a ostatnią ratą jest całościowa spłata tak zwanego "balonu", czyli całego pożyczonego kapitału wraz z odsetkami.
Pożyczki z ratą balonową są uważane za pożyczki o wyższym stopniu ryzyka dla Pożyczkodawców, lecz wraz ze stopniem ponoszonego ryzyka idzie również stosunkowo wyższa potencjalna stopa zwrotu z inwestycji.
Pożyczka z ratą balonową jest dostępna jedynie w okresie 12-miesięcznego harmonogramu spłaty. - Czym są pożyczki z ratą malejącą Pożyczka z ratą malejącą to rodzaj spłaty pożyczki, w którym Pożyczkobiorca co miesiąc spłaca pożyczkę w ratach malejących przez wybrany okres.
Pożyczki z ratą malejącą niosą za sobą wiele korzyści dla obu stron transakcji. Pożyczkodawcy szybciej odzyskują swój kapitał niż w przypadku rat równych, a Pożyczkobiorcy z każdym miesiącem płacą coraz niższe odsetki kapitałowe.
Pożyczka z ratą malejącą jest dostępna w okresie spłaty od 12 do 36 miesięcy.